CNG'nin ÜSTÜNLÜKLERİ

CNG'NİN ÜSTÜNLÜKLERİ

 1. CNG, LNG’den daha verimli olabilmektedir.
  1. Pik Çekişlerde % 9’e varan operasyonel verim farkı

   Özellikle asfalt plentlerinde pik (1,000 Sm3/saat üzeri) çekişlerde LNG’nin buharlaşma hızı yeterli olmayabilmekte, sistemde gaz basıncı düşüklüğü ve dolayısıyla plent üretim kapasitesinde düşüş yaşanabilmektedir.
   Büyük müşterilerimizin tecrübesi; CNG kullandıklarında 240 ton / saat kapasiteli plent’de tam kapasiteye ulaşabildikleri ancak bazı plentlerin LNG ile yaptıkları üretimin 200 ton/saat’a kadar düşebildiği yönündedir. (240 / 220 = % 9)

  2. Pik Çekişlerde Likit Firesi : (ortalama % 3)

   Pik çekişlerde buharlaşmayan LNG likit olarak brülöre gidebilmekte ve yanmadan atıldığı için ısıl verim düşmektedir.

  3. Tahliye Firesi (ortalama % 1.5)

   Bazı işletmelerin, örneğin Asfalt Plentlerinin zaman zaman durması gerekir. 3-4 gün süren bu duruşlarda LNG kendine kendine ısınmakta ve 53 m3’lük bir tank, basıncı düşürmek için günde 2 kez 240 kg (350 m3) civarında LNG’i havaya tahliye etmektedir.
   Büyük Asfalt müşterilerimizin istatistiğine göre yıllık % 1.5 havaya tahliye firesi olmaktadır. Tanker boşaltma esnasında da benzer şekilde tahliye firesi meydana gelir.

 2. CNG’de stok maliyeti yoktur
 3. - CNG Sayaç ile fatura edilir, kullanıldığı kadar ödenir.
  - LNG ise tanker tesise geldiğinde tüm gaz hemen fatura edilir.
  - Ayrıca yüksek miktarlı stok, yangın – patlama durumunda hasar riskini de aynı oranda arttırmaktadır.


 4. CNG Sistemi Seyyardır
 5. CNG tesisatının yeri yarım gün içerisinde değiştirilebilir; işletmede iş akışı veya arazi kullanımı nedeniyle değişiklik yapılmak istediğinde iş arasında kesintisiz şekilde tesisat yeri değiştirmek mümkündür.

  LNG’de ise bu işlem en az 4 gün sürecek ve tanktaki LNG’nin tankere alınması ve geri tanka aktarılması esnasında da fireler olacaktır.