i Naturel Gaz || İŞ MODELİ

İŞ MODELİ

DÖKME CNG VE LNG İŞ MODELİ

Naturelgaz endüstriyel alanda kullanım için CNG ve LNG ürünleri tedarik etmektedir. CNG ve LNG  sistemleri, boru hattının ulaşmadığı veya ulaşmasının ekonomik açıdan uygun olmadığı bölgelerdeki doğal gaz arzını karşılamak için kullanılmaktadır. Naturelgaz, kimya, metal, gıda, madencilik, inşaat malzemeleri üretimi gibi farklı sektörlerde faaliyet gösteren fabrikalar, enerji üretim tesisleri, oteller, asfalt üretim tesisleri ve ısıtma amaçlı kullanım yapan kamu kurumları gibi müşterilerine taşımalı şekilde doğal gaz tedarik etmektedir.

 

CNG

Doğal gaz, boru hattından çekilerek özel kompresörler ile Naturelgaz’ın dolum tesislerinde 200 bar basınca kadar sıkıştırılmakta ve CNG stok ünitelerinin (palet) içine yerleştirilmiş silindirlere (tüplere) doldurularak CNG taşıma üniteleri ile müşteri sahalarına taşınmaktadır. Müşteri sahasında kurulan basınç düşürücü sistem vasıtası ile 2-8 bar aralığında müşteri kullanımına sunulmaktadır..

Naturelgaz, CNG ürünü alanında Türkiye’de en güçlü altyapıya sahip firma olup:

- 13 adet endüstriyel CNG dolum tesisi, 56.650 adet CNG silindiri, 341 adet CNG tankeri, 22 araçlık çekici filosu ve 67 adet endüstriyel CNG kompresörü ile müşterilerine CNG hizmeti vermektedir.

- Naturelgaz’ın 2020 sonu itibarıyla 303 adet müşteri sahasında basınç düşürme sistemi yatırımları bulunmaktadır.

LNG

Doğal gaz, atmosfer basıncında -162°C’a kadar soğutulduğunda yoğuşarak sıvı faza geçmekte ve LNG olarak anılmaktadır. LNG, sıvı fazda taşınmakta ve depolanmakta, tüketime ise gaz fazında sunulmaktadır.

2020 yılı sonu itibarıyla Naturelgaz’ın 17 adet müşteri sahasında LNG stok tankı, evaporatör ve diğer LNG ekipmanı yatırımı bulunmaktadır.

Naturelgaz, 6 LNG Kara Tankeri, 44 adet LNG stok tankı ve 94 adet buharlaştırıcı ile müşterilerine LNG tedarik etmektedir.