CNG’nin Avantajları

CNG’nin Avantajları

Doğal gaz, hava kirliliğinin azaltılması, temiz ve sağlıklı bir çevrenin sağlanması için önemli bir enerji kaynağıdır.

Tüm fosil yakıtların içerisindeki en temiz enerji kaynağı doğal gazdır.

Doğal gaz, hem bakım maliyetlerinin azalmasına, hem de ürün kalitesinin artmasına katkıda bulunmaktadır.

 • CNG kullanımında, fuel oil kullanımındaki gibi yakıtı ısıtmak için ayrıca masraf yapılmamaktadır.
 • CNG kullanımında Fuel Oil’e kıyasla zayiat bulunmamaktadır. (Fuel oil tankerlerinde %2-3 oranında yakıt kalarak, yakıt zayiatı olabilmektedir.)
 • CNG teslimi hiçbir şekilde suistimale açık değildir. (Fuel Oil teslimi öncesi tankere başka ürünler (örneğin wax, mermer tozu vs) eklenmesi durumunda yoğunluk değişebilmekte ve bu nedenle çeşitli suiistimaller doğabilmektedir. )
 • CNG’de İlave Maliyetler Yoktur: (Fuel Oil sistemlerindeki gibi boru hattı izolasyonu ve bakım maliyeti yoktur.)
 • CNG alternatif bir sistem olarak kullanılabilmektedir. İstenirse CNG sistemi yanına LNG sistemi de konulabilir. Naturelgaz otomatik olarak ikmal kaynağını değiştiren sistem kurabilmektedir.
 • Seyyar Sistem: CNG tesisatının yeri yaklaşık yarım gün içerisinde değiştirilebilir; işletmede iş akışı veya arazi kullanımı nedeniyle değişiklik yapılmak istediğinde iş arasında kesintisiz şekilde tesisat yeri değiştirmek mümkündür. LNG’de ise bu işlem minimum 1 hafta sürebilmekte ve tanktaki LNG’nin tahliyesinde bir kısmı fire olabilmektedir.
 • CNG Yüksek Verimlidir: CNG pik çekişlerde %9’a varan operasyonel verim farkı sağlar. Özellikle pik (1,000 Sm3/saat üzeri) çekişlerde gazlaştırılan yakıtların buharlaşma hızı yeterli olmayabilmekte, sistemde gaz basıncı düşüklüğü ve dolayısıyla plent üretim kapasitesinde düşüş yaşanabilmektedir. Büyük müşterilerimizin tecrübesi; CNG kullandıklarında 240 ton / saat kapasiteli plent’de tam kapasiteye ulaşabildikleri ancak bazı plentlerin diğer yakıtlar ile yaptıkları üretimin 200 ton/saat’a kadar düşebildiği yönündedir. (240 / 220 = %9)
 • Doğal Gaz Tesisatı: CNG için kullanılan 1. kademe basınç düşürme merkezleri ile 2. kademe basınç düşürme merkezleri EPDK onaylı Müşavir onayları ile inşa edilmektedir.

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com